Proč učitelé stávkují?

2. 11. 2019 11:35:12
Nejde jen o peníze. Učitelé se stali maskotem posledních voleb a někteří na chvíli uvěřili slibům, které se na ně hrnuly ze všech stran.

Politici před volbami vycítili touhu voličů přestat být jen levnou pracovní silou, montovnou vyspělého Západu a cestou k tomu je, jak dobře víme, kvalitní školství. Učitelská stávka tak může být i symbolem frustrace z nesplněných slibů a toho, jak je s kantory dlouhodobě zacházeno.

Jen si vzpomeňte, není tomu tak dávno, kdy byli učitelé propouštěni na prázdniny, aby se na nich ušetřilo. Dnes zase mnoho kantorů pracuje bez trvalé smlouvy jako užitečná námezdní síla. Našim pedagogům citelně chybí kariérní systém, který by jim zaručoval kromě ohodnocení profesního růstu i další základní jistoty. Mimochodem, před třemi lety nebyl schválen návrh kariérního řádu, údajně proto, že pro učitele neskýtal dostatečné výhody. Od té doby je ticho po pěšině. Výčet nesplněných slibů by zabral mnoho stránek.

Řada evropských zemí (např. Francie, Německo, Španělsko) přitom nabízí svým učitelům status kariérního státního zaměstnance. Jeho získání je sice podmíněno splněním určitých podmínek, ale na druhé straně nabízí učitelům vyšší plat, jistoty a ochranu. V ČR se tato otázka prakticky neřešila a za vrcholnou metu učitelské profese, ke které se roky marně snažíme přiblížit, je považováno dosažení 130 % průměrného celorepublikového platu.

K bájné stotřicítce, kterou kantorům slíbila už v roce 2003 ministryně školství Petra Buzková, se učitelé od té doby posunuli z původních 110 % o celé jedno procento! Plat středoškolského učitele je dnes srovnatelný s platem zdravotnického laboranta nebo mechanika (ODKAZ). Ve srovnání s ostatními vysokoškoláky pobírají učitelé přibližně o třetinu méně.

Politici využívají učitele v předvolebních kampaních a z navyšování jejich platu se udělalo pěkné divadlo. V novinách jsme mohli s napětím sledovat, jak ministr postupně přihazuje stovky do učitelských tarifů a jak to „nevděční“ odboráři odmítají. Kdybychom měřili plat učitelů podle toho, kolik o něm bylo napsáno článků a natočeno reportáží, byli by už čeští učitelé milionáři.

Mnohým státním zaměstnancům je poskytována právní ochrana, podle které se přísněji postihuje jak násilí spáchané na nich, tak i vyhrožování jim. Učitelé žádnou zvýšenou ochranu nemají. A to i přesto, že se stávají terčem slovních a v některých případech i fyzických útoků ze strany agresivních žáků nebo jejich rodičů. Společnost bohužel stále více toleruje aroganci, hrubost a neúctu mladých lidí vůči autoritám, nevychovanost dětí z rodiny je omlouvána a schovávána za různé lékařské diagnózy.

Je také fakt, že ve školách dnes pracuje hodně vyhořelých učitelů, které každodenní problémy připravily o veškerou motivaci a stali se z nich pouze pasivní příjemci měsíčních výplat. Budiž také poctivě řečeno, že existuje i nemálo učitelů, kteří svou práci jako prioritu nikdy neměli, umějí sice využívat výhod učitelské profese, ale nic je v současném systému nenutí vzdělávat se, pracovat na kariérním růstu a zkvalitňovat svoji práci. Je chybou systému, volených politiků, vlád a ministrů, že umožnili vytvoření takového prostředí a neudělali nic pro jeho změnu. Ve svém důsledku na to doplácejí všichni občané, včetně poctivých učitelů, kteří berou svou profesi zodpovědně.

Učitelům v této stávce nejde jen o peníze, jde jim také o podmínky jejich práce, spravedlivé odměňování, důstojné a férové jednání a v neposlední řadě o profesní hrdost. I maskot se někdy umí pořádně naštvat.

Autor: Martin Mach | sobota 2.11.2019 11:35 | karma článku: 41.05 | přečteno: 5396x

Další články blogera

Martin Mach

Sociální inženýrství

Najdou si vás. Zazvoní venku u dveří, jejich esemeska vám cinkne v mobilu, do schránky spadne mail, anebo vás jen tak postaru omámí cenovkou v obchodě. Průměrný člověk má tisíc slabých míst a oni to dobře vědí.

4.1.2019 v 18:01 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 1522 | Diskuse

Martin Mach

Zapomenutí lidé

Za socialismu mé rodné městečko vzkvétalo. Celé hodiny jsem se vydržel dívat z okna, jak jeřáby staví panelové domy a kousek od mého domova vyrůstá nové sídliště. Vlastně celé dětství jsem pozoroval, jak naše městečko roste.

28.12.2018 v 17:24 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 798 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Kaděrka

Chudý drogový dealer nebo vězeň svědomí

Zdá se vám nadpis přitažený za vlasy. Věřte, že zdání někdy klame , takže i soudní rozsudek demokratické justice může někdy být klamavý – i pro ten soud.A když si to uvědomí pozdě, tak pak kolem sebe kope.

17.11.2019 v 0:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Jitka Zámečníková

Sametová Letná

Slavíme 30. výročí sametové revoluce, tehdy mi byly necelé dva roky a psaly se dějiny... Dnes jsem vděčná všem, kteří se v listopadu 89 sebrali a vyrazili bojovat za lepší budoucnost, mělo to smysl, my, vaše děti, následující

17.11.2019 v 0:13 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 171 | Diskuse

Jan Šesták

Václav Havel, OF atd. obrodili komunisty už 24. listopadu 1989

Při každém výročí sametu je v mnoha médiích opakována situace při tiskovce OF v Laterně magice, kdy J. Černý s jásotem oznamuje odstoupení Miloše Jakeše a spol., když se s ním raduje také V. Havel, A. Dubček a celá Laterna magika.

16.11.2019 v 21:09 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 295 | Diskuse

Josef Nožička

Proč Letnou 2019 nelze srovnávat s Letnou 1989

Je od členů sdružení Milion chvilek pro demokracii korektní, když srovnávají dnešní demonstraci na Letné s demonstracemi, které na stejném místě proběhly v roce 1989?

16.11.2019 v 20:50 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 681 | Diskuse

Marek Hurt

Proč si Babiš s Milionem chvilek.....

vytře svoji vitrínu s instalovanými anopolitiky, aneb kdy přijde do České republiky politické jaro?

16.11.2019 v 16:06 | Karma článku: 41.43 | Přečteno: 3876 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2572

Učitel a ajťák se slabostí pro logickou argumentaci :-) 

Najdete na iDNES.cz